Angela Merkel chwali pomysły Emmanuela Macrona

Uczestnicząca w spotkaniu przywódców państw Unii Europejskiej w Tallinie kanclerz Niemiec Angela Merkel zaprezentowała pozytywną ocenę propozycji prezydenta Francji Emmanuela Macrona w sprawie zreformowania zasad funkcjonowania UE.

– Między Niemcami i Francją mamy niezwykle wysoki poziom porozumienia. W przemówieniu francuskiego prezydenta widzę w każdym razie dobrą podstawę dalszej intensywnej współpracy między Niemcami i Francją – powiedziała Merkel po spotkaniu z Macronem.

Merkel zaznaczyła, że chce „postawić Europę na nowo na nogi i stworzyć podstawy dla Europy jeszcze skuteczniejszej”. Oceniła „nadzwyczaj pozytywnie” proponowane przez Macrona rozszerzenie wspólnej unijnej polityki obronnej i migracyjnej. Celem jest tutaj wspólne europejskie postępowanie azylowe. – Potrzebę działania widzę jeszcze w odniesieniu do wspólnych elementów polityki zagranicznej – wskazała szefowa niemieckiego rządu.

Ze szczególnym uznaniem kanclerz Niemiec przyjęła przedstawione przez Macrona propozycje zharmonizowania podatku od dochodów przedsiębiorstw i prawa upadłościowego. Zagadnienia te będą uwzględnione także w rokowaniach w sprawie sformowania nowej niemieckiej koalicji rządowej.

Jak pisze agencja dpa, z otoczenia Macrona dochodzą głosy, iż nie chce on „biernie czekać” na utworzenie nowego rządu Niemiec.

Także Merkel zadeklarowała: – Uważam, że powinniśmy bardzo szybko przystąpić do obrad.

RP.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!